Рішення суду ООН про негайне звільнення Росією українських військових моряків і кораблів

В суботу, 25 травня, у німецькому Гамбурзі Міжнародний трибунал з морського права (Іnternational Tribunal for the Law of the Sea, ITLOS) оголосив про застосування тимчасових заходів до Російської Федерації стосовно порушення нею імунітетів трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. Рішення суду підтримали 19 суддів Трибуналу. Проти проголосував один.

Російська сторона раніше відмовилася від участі в слуханнях. Москва вважає, що трибунал не має юрисдикції для розгляду інциденту в Керченській протоці.


Засідання суду ООН, на якому ухвалювалося рішення, відбулося рівно через шість місяців – день у день – від захоплення Росією у Керченській протоці екіпажів двох малих броньованих артилерійських катерів і буксиру ВМС України.

«Керченський інцидент», «акт агресії Росії проти України на морі» – так зазвичай іменуються події, що сталися у Керченській протоці 25 листопада 2018 року, коли Росія захопила українських військових моряків, наймолодшому з яких – Андрію Ейдеру – на той час було 18.

Після першого засідання 10 травня заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль пояснила: «Тимчасові заходи є можливими в ситуації, коли існує ризик заподіяння подальшої шкоди, якщо не вжити їх відразу».Великою шкодою для України є кожен день перебування наших моряків у «ЛефортовіОлена Зеркаль

«Великою шкодою для України є кожен день перебування наших моряків у «Лефортові», – додала вона.

Із перемогою колег привітав і міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Його потішила і «беззуба реакція Росії», про що міністр написав у своєму твіттер-акаунті.

Голос народу зазначає, в майбутньому, є три можливі варіанти подальшого розвитку подій.

Перший: Росія виконує наказ і звільняє українських моряків та кораблі. Але варто пам’ятати про рішення Конституційного суду РФ про можливість невиконання рішень міжнародних судових установ якщо таке виконання суперечить Конституції РФ, комментар від юриста Захара Тропіна.

Другий – відмовляється виконувати наказ. Тут варто пам’ятати про рішення Конституційного суду РФ про можливість невиконання рішень міжнародних судових установ якщо таке виконання суперечить Конституції РФ.

І третій: юридично Росія не виконує цей наказ, але в інший спосіб звільняє моряків та військові кораблі. Аналогічно Росія діяла у справі судна Arctic Sunrise (під прапором Нідерландів) природоохоронної організації «Ґрінпіс» (У 2013 році до Міжнародного трибуналу з морського права з позовом проти Росії звернулись Нідерланди – ред.)

В будь-якому випадку рішення Трибуналу від 25 травня значно покращує перспективи повернення наших моряків та військових кораблів.

Ще не крапка у справі

Юристи звертають увагу: оскільки існує основний спір України проти Росії щодо імунітету трьох військових кораблів і членів екіпажів, формально справу не закінчено.

Справу по суті розглядатиме вже інший судовий орган – Арбітражний трибунал. Арбітраж у Гаазі має юрисдикцію щодо всіх спорів між Україною і Росією за Конвенцією ООН з морського права.

Прозвітувати про свої дії стосовно виконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня Російська Федерація має протягом місяця – до 25 червня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *